برد با ساختارشکن ها میباشد

خوب دوباره بحث شیرین معماری...

معماری فولدینگ (Folding)

معنی لغتی فولد: چین؛ لایه های هزارتو

 این سبک معماری که تایخچه فلسفی داره توسط توسط ژیل دلوز"فیلسوف فرانسوری" حدود 33 سال پیش(1982) در کتاب « فولد، لایبنیتس وباروک» مطرح شد . ایشون کلا منطق ارسطو را زیر سوال میبره و میگوید هیچ ارجحیتی در جهان وجود ندارد همچنین سلسه مراتبی هم وجود ندارد ودرنهایت هیچ موضوعی بالاتر از دیگری نیست وهمه چیز افقی است!

فولدینگ مانند دیکانستراکشن قصد ساختارشکنی دارد تا مبناهای فکری تمدن غربی یعنی طبقه بندی وسلسه را از بین ببرد وجای ان را افق گرایی دهد.

اقای داریوش شایگان«اندیشمند معاصر» در این رابطه مینویسد تفکر غربی قرن هاست که الگوی درخت واره را در تمام رشته های مطالعاتی چه گیاه شناسی ، زیست، کالبد شناسی ، الهیات و غیره را مطرح کرده اما انها الگوی جدیدی نیز کشف کرده اند همانند گیاه ریزوم که ریشه ان بر خلاف سایر گیاهان رشد افقی دارد.

بحث فولدینگ در معماری به 25 سال قبل برمیگرده(1990) که معماران نامدار سبک دیکانستراکشن مانند پیتر ایزرمن (PeterEiseveman) وفرانک گهری و زها حدید جزو پیشکسوتان  این شاخه بودند.

یک پروژه خوب فولدینگ

اطلاعات 1:موزی.ک ویدئو م.ایکل ج.کسون (سفیدو سیاه) که خیلی صدا کرده بود از این سبک پیروی کرده تغییر ملیت ورنگ پوست بازیگران از سفید به سیاه یا در فیلم ترمینا.تور  2 ، هنرپیشه ی شخصیت منفی داستان که با بدن جیوه ای قابلیت تغییر کالبد به هرشخص دیگر را داشت و میتوانست روی کفپوش پهن شود و دوباره به حالت انسان برگردد این تغییر فرم  در کامپیوتر قابلیت اجرا دارد.

اطلاعات 2:پروژه سرنگون ساختن برج سیزر:

در این پروژه اقای گرگ لین به صورت نمادین با تبر به جان سمبل مدرنیته یعنی برج سیزر شیکاگو  افتاده است او با خم کردن هریک از نوارهای مکعبی انهارا به صورت افقی روی زمین می خواباند تا تاکیدی برپایان دوره مدرن باشد.

اطلاعات 3:پیتر ایزرمن به این سبک شعار شکل ضعیف(Weak Form) را میدهد.

اطلاعات 4:در بعضی کتاب ها این سبک را همان معماری ارگانیک نام برده اند.

اطلاعات 5:طراحان مبلمان شهری بسیار شیفته ی این سبک از معماری شده اند(اشاره به بچه های رشته ی شهرسازی)

اطلاعات 6:اُریگامی(ORIGAMI) یک سبک چینی برای تا زدن کاغذ میباشد که یکی از زیرشاخه های فولدینگ است.

نتیجه اخلاقی:وقتی یک سبکی شناخته میشه شما سریعا وارد این مبحث شوید این باعث میشه که شما ساختارشکن شوید و همه از شما الگو بگیرند درنهایت اگه شانس بیاورید و این سبک همه گیر شود و شما جزو پیشکسوتان ان شناخته میشوید. مثل تغییر سبک مدرن به پست مدرن یا همه گیر شدن سبکی از موسیقی یا حتی مد شدن، مثل لباس یک سلبرتی ویا مبلمان فرفوژه.

و حرف اخر: درایران بحث انیمیشن به شدت داره همه گیر میشه اگه کسی واقعا علاقه مند به این شاخه هست میتواند درامد خیلی بالایی کسب کنه اینو جدی دارم میگم برای شروع میتوانید کلاس تری دی مکس ثبت نام کنید و در مرحله دوم وارد مدرسه صدا و سیما بشید اگه خلاقیت بالایی دارید که فکر میکنید در دنیایی واقعی قابل گنجاندیدن نیست بهترین شغل را انتخاب کردید اینم بدونید که هنوز بازار رقابتی ان مثل معماری و سایر رشته ها داغ نشده ودراینده خیلی نزدیک یکی از پردرامدترین رشته ها در ایران خواهد شد.

با تشکر از وحید قبادیان بابت توضیحات کامل معماری فولدینگ

/ 0 نظر / 14 بازدید